Getting one on one private tutoring has plenty of benefits regardless of what subject or skill you are looking to develop.

You can get help with your homework or an assignment, get online tutoring in algebra, geometry, or calculus, or do some test prep for an important exam from personal tutors. In short, academic tutoring can bring you success!

You might even want to pick up a new hobby such as singing or dancing as an enjoyable way to spend your free time. While getting assistance is certainly effective, you should also consider the price that you are paying your tutor for their services!

However, the issue of cost often comes up: how much does a lesson cost?

Here’s our advice for paying your tutor a fair price!

The best tutors available
Helen
4.9
4.9 (11 reviews)
Helen
€50
/h
Gift icon
1st lesson free!
Mollie
5
5 (7 reviews)
Mollie
€35
/h
Gift icon
1st lesson free!
Jakub
5
5 (4 reviews)
Jakub
€30
/h
Gift icon
1st lesson free!
Jerome
5
5 (4 reviews)
Jerome
€30
/h
Gift icon
1st lesson free!
Helen
4.9
4.9 (11 reviews)
Helen
€50
/h
Gift icon
1st lesson free!
Mollie
5
5 (7 reviews)
Mollie
€35
/h
Gift icon
1st lesson free!
Jakub
5
5 (4 reviews)
Jakub
€30
/h
Gift icon
1st lesson free!
Jerome
5
5 (4 reviews)
Jerome
€30
/h
Gift icon
1st lesson free!
Let's go

How you can gauge if you are getting the right price

Here's a list of factors that affect the price you charge for your tutorials:

  • The tutor’s experience
  • Their qualifications (a qualified teacher can charge more than an undergraduate student who's tutoring for some extra cash)
  • Travel costs
  • The student’s level
  • Whether the tutor offers home tutoring or online tutoring (tutoring online costs less than being a home tutor so the rates can be lower)
  • The subjects taught by the tutor (advanced calculus, algebra, and other complex mathematics usually cost more than learning how to sew, for example)
  • What the tutor thinks their lessons are worth

A beginner’s lesson will be less profitable than leaving cert or college level tutorials since those being tutored won't put as much value on tutoring jobs at a lower level as they would for someone who's applying to university, for example.

Let’s take a teacher giving private lessons in Irish as an example. Imagine this tutor is teaching a group of 5 students oral lessons for their junior cert exams from September to June (40 sessions across 10 months). If this package is priced at €200 then, for a group, they’ll get €1,000 for the year, €85 a month, €21.50 an hour.

If they work 10 hours a week, that is 10 groups paying the same rates, they’ll bring in €2,150 per month. So you can see that the right price can also depend on how many students your tutor is giving private lessons to.

You can also find out how to save money on private tutorials.

How much are private tutorials where I live?
The more expensive the place, the more expensive the tutorials. (Source: Bijzondere Streken)

Why does the right price for private lessons vary?

Other things that may affect the cost of your private lessons, for better or worse are:

The size of your classes: When it comes to taking private lessons, you'll have to decide between one-to-one and or group classes. While the latter is often less popular amongst students, there are definitely benefits to both.

When to comes to group classes you'll probably have to pay less per hour for the classes because the price is pooled between a number of students. On the other hand, you'll probably benefit much more from private tuition. Group lessons are a great choice if you feel that you don’t need as much guidance.

How often you have your Lessons: Most private lessons are conducted with an average of one session per week and are likely to run over several months. But depending on what your end goal is, this length may vary and you may have additional sessions scheduled for each week.

You may also find that you enjoy the lessons and want to continue indefinitely, in which case term dates go out of the window! You may need to bump up your routine to reach time-sensitive goals, like if you are preparing for the junior or leaving cert exams. The more lessons you have, the more money you’ll need!

How long your lessons are: Private lessons are usually about one hour long. This is usually enough work to cover in one sitting for beginners, but if you want to really perfect your understanding of a topic quickly, then you may want to extend this on the odd occasion (or if you are unavailable to study the following week).

Just bear in mind that your tutor probably charges for his or her services by the hour so longer sessions may require an additional fee!

As you can see there are a number of factors that influence the price that you have to pay your tutor for their services. The right price will depend on your own personal situation and goals!

Language Tutorials

Language tutorials differ from other subjects since they are popular with students in and out of school! Whether you’re getting ready to go to university, abroad, or just want to boost your CV, languages are useful for everyone!

Unfortunately, learning a language at school isn’t always easy. The number of students studying languages in Ireland is in decline. A private tutor can help!

Whether you want to improve your level or consolidate what you’ve learned, it’s better to do so with someone who’s qualified. Private tutorials are an investment for the future.

What can you learn at home?
If you want to be the next Ronaldo, you best get practising! (Source: Wikimedia Commons)

The topic will affect the price of private lessons

Depending on travel costs, the price of certain private tutorials can skyrocket. Whether it’s because the tutor comes to the student’s house or vice-versa, both parties need to take traveling costs into account. The further your tutor is from your house, the higher their rates will be in order even though the tutorials won’t change.

This is why most tutors impose a limit on how far they’ll travel. This means they don’t have to put their rates up massively. Superprof has a solution. Webcam tutorials!

On Superprof, like on all private tutorial platforms, some subjects are more successful than others. In these instances, private tutors can beat the competition by offering better rates. Which is great for you.

What are the average rates around the country?

To give you a better idea of how rates can vary, we’ve put together a few average rates from around the island of Ireland.

Here are some examples of typical rates (in Dublin):

  • Physics: €22
  • English: €22
  • Chemistry: €21
  • Biology: €18
  • Geography: €32
  • German: €24
  • Irish: €24
  • Spanish: €21

However, unique subjects are often subject to less demand from students. So we can see how the supply and demand for private lessons also creep into the discussion when trying the arrive at the right price.

Furthermore, many private tutors also offer free tutoring for the first hour so you can see if you like them or not. In fact, there's a lot of in-home tutoring available from Superprof where the first hour is free. Once you’ve found a tutor you like, you can ask them about a possible discount based on how many tutorials you’d like.

How much does it cost to learn a musical instrument?
Private piano lessons have never been more popular! (Source: Daan Bartels)

Be sure you are getting the right price with Superprof

Save yourself the hunt for suitable teachers to give you private lessons in your preferred subject or skill and streamline the process with Superprof.

The platform allows students like yourself to refine their search according to the background, hourly rate, and proximity of private tutors that list their services in their respective areas.

The number of students that are turning to private lessons across the island of Ireland is on an upward trajectory resulting in prices heading in the opposite direction!

While this hourly rate is likely to fluctuate depending on the respective experience of the teacher, it will provide you with a great benchmark to arrive at a fair price. Just a short browse through the tutors operating across the country and you’ll find out what you can charge in your area!

You'd be surprised what practicing working through conversation in a foreign language or geography past papers alongside a private tutor can do for your grades in school, after all that is where it matters most, even more than the price!

Sometimes paying a premium can leave students with a more holistic and concrete knowledge of the fundamentals of their chosen hobby or skill while giving them the opportunity to approach the material in a practical manner.

I hope that through seeing what affects the price of lessons, that you now have a better understanding and perhaps some direction on what the right price is for your own private lessons.

>

The platform that connects tutors and students

First Lesson Free

Enjoyed this article? Leave a rating.

5.00 (1 rating(s))
Loading...